Узагальнення судової практики Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області по розгляду кримінальних справ проти власності
за перше півріччя 2010 року
В першому півріччі 2010 року в провадженні Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області перебувала 71 кримінальна справа відносно 83 осіб. 56 справ закінчено провадженням, з них: з винесенням вироку 49 справ, 5 справ закрито провадженням, 1 справу направлено на додаткове розслідування, 1 справу направлено у апеляційний суд Вінницької області для визначення підсудності. 57 осіб засуджено, з них : 8 осіб до позбавлення волі, 1 особу до арешту, 6 осіб до громадських робіт, до 17 осіб обрано покарання у вигляді штрафу на суму 14790 гривень, 25 осіб звільнено від відбування покарання з випробуванням. До однієї особи застосовано додаткове покарання у виді позбавлення права займати певні посади.
Злочини проти власності становлять одну із найпоширеніших груп злочинних дій. Так, у першому півріччі 2010 року кількість справ про злочини проти власності складала 42,3 % від загальної кількості кримінальних справ, що знаходились в провадженні Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області.
У першому півріччі 2010 року в провадженні Мурованокуриловецького районного суду перебувало 30 кримінальних справ про злочини проти власності відносно 39 осіб. розглянуто 26 справ, що становить 86,7 % від загальної кількості кримінальних справ про злочини проти власності. 25 справ винесено з постановленням вироку,1справу направлено в апеляційний суд Вінницької області для визначення підсудності. 4 справи відносно 6 осіб – нерозглянуті. По даній категорії справ засуджено 32 особи.
До категорії справ про злочини проти власності відносяться:
- крадіжка (ст.185 КК України);
- грабіж (ст.186 КК України);
- розбій (ст.187 КК України);
- шахрайство (ст.190 КК України);
- привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст.191 КК України).
Найбільше у першому півріччі 2010 року перебувало справ про вчинення крадіжок – 20 справ, що становить 66,7 % від загальної кількості кримінальних справ про злочини проти власності, відносно 26 осіб. Розглянуто 17 справ відносно 21 особи. По даних справах винесені вироки - усі особи засуджено. 4 справи нерозглянуті відносно 6 осіб.
По трьох справах про обвинувачення Дзюбенка Володимира Михайловича ( справа № 1-7 , головуюча суддя Тучинська Н.В.), Паламарчука Олега Васильовича ( справа № 1-44, головуюча суддя Тучинська Н.В), Голдинського Анатолія Миколайовича ( справа № 1-47, головуюча суддя Тучинська Н.В.) до підсудних обрано покарання у виді позбавлення волі .
До більшості осіб, відносно яких винесено вирок, застосовано міру покарання у вигляді позбавлення волі з застосуванням ст.75 КК України, що передбачає випробувальний термін. У разі звільнення засуджених від відбування покарання з випробувальним терміном до них застосовується ст.76 КК України, якою покладаються такі обов`язки:
- повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання, роботи або навчання;
- періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчій інспекції.
У першому півріччі 2010 року в Мурованокуриловецькому районному суді перебувало в провадженні три справи за ст.186 КК України – грабіж, відносно п’яти осіб. Дві справи розглянуто з винесенням вироку та 4 особи засуджено, з них одну особу - Кладова Сергія Миколайовича до шести років позбавлення волі. По цій же справі засуджено Козиренка Олександра Васильовича за ст. 187 ч. 3 КК України до 10 років позбавлення волі. Одна справа про обвинувачення Мельника Володимира Васильовича за ст. 142 ч. 3 КК України ( 1960 року) зупинена провадженням 29.10.1998 року у зв’язку з оголошенням розшуку підсудного.
Що стосується справ про шахрайство ( ст.190 КК України),то їх перебувало в провадженні суду - 4 відносно 4 осіб. Дані справи розглянуті з винесенням вироку і засуджено трьох осіб до покарання у вигляді штрафу, а одну особу до громадських робіт.
Кримінальних справ, про притягнення особи за ст.191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) в провадженні суду перебувало 3 справ відносно 3 осіб. З них 2 справи розглянуто, одну справу про обвинувачення Маселка Олександра Миколайовича направлено 15.02.2010 року у апеляційний суд Вінницької області для визначення підсудності . До однієї особи - Белан Тетяни Леонідівни застосовано додаткове покарання у вигляді позбавлення права обіймати посади.
Основними причинами відкладення розгляду справ даної категорії є неявка в судове засідання підсудного, свідків, потерпілих.
Аналізуючи наведенні дані можна зробити висновок про те, що зросла кількість кримінальних справ, в яких особи обвинувачуються за вчинення злочинів проти власності. Злочини вчиняються в стані алкогольного сп`яніння, крім того у період відбуття особою іспитового строку, з корисливих мотивів, маючи не зняту чи непогашену судимість, часто не задумуючись про наслідки вчиненого, які для правопорушника звичайно є негативним, але справедливими. Вагомим фактором у вчиненні громадянами України злочинів проти власності є соціальне становище та матеріальний стан вищевказаних громадян.
Крім того, проведене узагальнення засвідчило, що при розгляді зазначеної категорії справ судді вірно застосовують норми матеріального та процесуального права. Усі справи розглянуті у встановлені строки, порушень не допускають.
Помічник голови Мурованокуриловецького
районного суду Роман Луп’як