П Л А Н:
1. Загальна характеристика розгляду судом справ про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
2. Структурний аналіз злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
3. Вікова характеристика осіб відносно яких винесено обвинувальний вирок.
4. Дотримання строків розгляду справ.
5. Застосування кримінально-процесуального законодавства.
6. Дотримання вимог призначення покарання.
7. Структурний аналіз покарань призначених судом за злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
8. Висновки.
Згідно зі ст. 49 Конституції України кожна людина має право на охорону здоров’я, і держава повинна забезпечити їй це право. Забезпечення кримінально-правового захисту здоров’я людей здійснюється в межах, передбачених у статтях 305—327 розд. XIII «Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення» Особливої частини Кримінального кодексу України (далі — КК).
1. У 2010 році до Мурованокуриловецького районного суду надійшла 131 кримінальна справа відносно 149 осіб, із них 41 справа про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів відносно 41 особи. Порівняно з попереднім роком кількість засуджених осіб за вчинення даних злочинів за вироками, що набрали законної сили, зменшилася на 9,7 % і становила 33 особи, у 2009 році ця кількість становила – 34 особи.
У структурі осіб, засуджених за вчинення зазначених злочинів, переважну більшість становлять особи, засуджені за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (ст. 309 КК), — 19 осіб, або 57,6 % від числа всіх засуджених за ці злочини. Кількість зазначених осіб порівняно з попереднім роком зменшилась на 21,1%.
На одну особузменшилася кількість засуджених за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів або їх аналогів (ст. 307 КК) і становила 7 осіб. Частка осіб, засуджених за вчинення цього виду злочину, становила 21,2% від усіх засуджених за злочини у сфері обігу наркотичних засобів.
Порівняно з 2009 роком, значно збільшилася кількість засуджених за незаконний посів або вирощування снотворного маку чи конопель (ст. 310 КК) і становила 14 осіб. Частка осіб, засуджених за вчинення цього виду злочину, становила 42,4 % від усіх засуджених за злочини у сфері обігу наркотичних засобів.
2. Протягом 2010 року Мурованокуриловецьким районним судом розглянуто 39 кримінальних справ про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів: 19 справ за ч. 1 ст. 309 КК України, 7 справ за ч. 2 ст. 307 КК України, 11 справ за ч.1 ст. 310 КК України, 3 справи за ч.2 ст. 310 КК України. Судом винесено обвинувальний вирок відносно 33 осіб та відносно 4 осіб винесено постанови про звільнення від кримінальної відповідальності – дві у зв’язку зі зміною обстановки, та 2 – у зв’язку з дійовим каяттям. Три кримінальних справи відкликано прокурором Мурованокуриловецького району в порядку ст. 232 КПК України. Одна кримінальна справа закрита в порядку ч. 1 п. 8 с. 6 КК України у зв’язку зі смертю обвинуваченого. По одній кримінальній справі оголошено розшук обвинуваченого. На додаткове розслідування судом направлена одна кримінальна справа за ст. 310 ч. 1 КК України.
Окремі постанови по кримінальних справах про злочини пов’язані з наркотичними засобами, психотропними речовинамиїх аналогами у 2010 році не виносилися.
3. По віку особи, щодо яких в суд були направлені кримінальні справи характеризуються наступним чином:
до 18 років (неповнолітні) 0
від 18 до 30 років 1
від 30 до 40 років 14
від 40 до 50 років 4
від 50 до 60 років 9
понад 60 років 13
З наведеного вбачається, що найбільше злочинів вчинено особами у віці від30 років та літніми особами. Одна особа вчинила злочин у віці 20 років. Як уже зазначалося, відносно 4 осіб винесено постанови про звільнення від кримінальної відповідальності – дві у зв’язку зі зміною обстановки, та 2 – у зв’язку з дійовим каяттям. При чому усі ці справи були закриті відносно громадян, яким уже виповнилося понад 60 років.
4. Під час провадження кримінальних справ про злочини, пов'язані з наркотичними засобами, психотропними речовинами, їх аналогами і прекурсорами головуючі судді чітко та неухильно дотримувалися строків, передбачених ст.ст. 241, 256 КПК України (призначення справ до попереднього судового засідання та до судового розгляду). Порушень строків не виявлено.
5. Аналіз судової практики із зазначеної теми показав, що Мурованокуриловецький районним судом протягом 2010 року в цілому правильно застосовувалося кримінально-процесуальне законодавство під час розгляду кримінальних справ про злочини, пов'язані з наркотичними засобами, психотропними речовинами, їх аналогами і прекурсорами. Як вбачається з аналізу, судді приділяють особливу увагу даній категорії справ та належним чином організовують судовий процес. Випадків скасування та зміни судових рішень Мурованокуриловецького районного суду по кримінальних справах про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів не траплялося.
6. При призначенні мір кримінального покарання за злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів Мурованокуриловецьким районним судом Вінницької області дотримувалися вимоги ст. 65 КК України : покарання призначалося у межах, встановлених санкцією статті, частини статті КК України, з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого злочину, особи винних та обставин справи, які пом’якшують чи обтяжують покарання.
7. Основним покаранням, що застосовувався по даній категорії злочинів є штраф. Дану міру покарання було накладено на 22 осіб на загальну суму 17640 грн. Для порівняння у 2009 роком штраф було застосовано до 17 чоловік на загальну суму 14480 грн. 9 чоловік було засуджено до позбавлення волі. З них: 6 осіб судом звільнено від відбування покарання з випробуванням в порядку ст.75 КК України, три особи засуджено до позбавлення волі. До однієї особи застосовано покарання у вигляді 60 (шести десяти) годин громадських робіт.
8. Проблема наркоманії у Мурованокуриловецькому районі ще залишається гострою і не вирішеною у повному обсязі. Динаміка злочинності у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів за узагальнюваний період значно виросла. В основному злочини у сфері незаконного обігу наркотичних засобів характеризуються незаконним придбанням та зберіганням наркотиків без мети збуту. Відбулося значне зростання загальної кількості злочинів, пов'язаних з посівом або вирощуванням снотворного маку чи конопель. Кількість справ, розглянутих з винесенням вироку, збільшилася.
Крім того, слід взяти до уваги високу латентність даного виду злочинів. Тож, відповідно, і необхідність проведення ширших профілактичних заходів та проведення інформаційної роботи серед населення.
Кримінальні справи про злочини, які передбачені ст. ст. 305, 306, 308, 311-320 КК України, Мурованокуриловецький районним судом не розглядалися.
Помічник заступника голови Мурованокуриловецького
районного суду Л.О. Паламарчук