flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Особливості оскарження рішень працівників ДАІ про накладання на громадянина штрафу

24 квітня 2013, 11:14

 Особливості оскарження рішень працівників ДАІ про накладання на громадянина штрафу

  Перш за все, варто знати, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення порушникові роз’яснюються його права та обов’язки, передбачені ст.268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.

   Яким чином юридично вірно оформляється порушення?

   Протокол про адміністративне правопорушення – це документ, який описує і таким чином фіксує вчинене правопорушення “на папері” (хто, як, де, коли і яким чином вчинив порушення, хто його виявив та хто його зафіксував – склав протокол). Протокол потрібен для того, щоб при розгляді справи, могти відтворити обставини вчинення правопорушення. Тому протокол є одним із найважливіших доказів у справі. Вимоги до його оформлення дуже суворі, тому працівник ДАІ при складанні повинен бути максимально уважним. Пам’ятайте, протокол має бути складений саме на місці порушення, а не потім – в кабінеті. Знайте, що у протоколі фіксуються тільки ті події, які насправді мали місце, а тому не погоджуйтеся із будь-якими “фантазіями”, які працівник ДАІ може записати у протоколі.

   Завжди знайте, що ви можете відмовитись підписати протокол, про що в ньому робиться відповідний запис. Також  маєте право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до нього, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Це право надає  ст.63 Конституції України (“Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом”), та Закон, а саме – ч.3 ст.256 КупАП (“У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання”). Усвідомте для себе один простий момент: складання протоколу є обов’язком працівника міліції. А тому не зобов’язані надавати йому будь-яку допомогу при складанні протоколу, завдання громадянина  полягає лише в тому, щоб стежити за законністю дій працівника міліції.

   Принцип презумпції невинуватості полягає у тому, що саме інспектор ДАІ має довести скоєння адміністративного правопорушення, а водій не зобов’язаний доводити свою невинуватість.

   Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Всі дії працівників міліції мають відповідати вимогам законодавства, тому що докази, отримані незаконним шляхом, не мають юридичної сили.

   Якщо вважаєте дії інспектора ДАІ неправомірними,  маєте право написати ці пояснення в адміністративному протоколі, наприклад: “правила дорожнього руху не порушував. З діями інспектора ДАІ не згоден”.

   Якщо ж працівник ДАІ наполягає на написанні ваших письмових пояснень в адміністративному протоколі по суті складеного протоколу, ви можете написати: “правила дорожнього руху не порушував. З діями інспектора ДАІ не згоден” та вказати причини. Коли справа буде розглядатися в суді, суддя більш ретельно буде вивчати справу згідно таких пояснень.

   Відповідно до ст.25 Закону України “Про міліцію” дії інспектора ДАІ можуть бути оскаржені до органів внутрішніх справ, суду або прокуратуру. Таким чином, законодавство дозволяє водію у випадку порушення його прав вибирати на власний розсуд орган, до якого він може подати скаргу.

   Варто зазначити, що перш ніж подати скаргу, водій повинен знати, що до рішень, дій чи бездіяльності, які можуть бути оскаржені, належать такі, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина; створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод;  незаконно притягнуто органами внутрішніх справ того чи іншого громадянина до відповідальності.

   Водій має право на оскарження всіх дій працівника міліції в разі, якщо  він вважає, що останнім порушено його права, інтереси.

   Якщо працівник ДАІ почав оформлювати правопорушення, то все від початку до кінця він повинен зробити на місці – тобто: скласти протокол про адміністративне правопорушення, знайти свідків, які бачили, як скоювалось правопорушення.

   Загальний порядок оформлення адміністративного порушення, у відповідності до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), такий: складається протокол про адміністративне правопорушення;  відбираються пояснення у порушника, потерпілих (якщо такі є), свідків; матеріали справи направляються до органу, який має право розглядати справу, або безпосередньо до суду; розгляд справи по суті.

   Зазначу, що при розгляді  справи в органах МВС або у суді  громадяни користуються такими правами: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володієте мовою, якою ведеться провадження;  оскаржити постанову по справі.

 Знайте, що справа про адміністративне правопорушення повинна розглядатися за участю громадянина. Якщо порушник відсутній, справу може бути розглянуто лише у випадку, коли є дані про своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи і якщо від особи не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Тому краще за все не пропускати розгляд справи – це же інтересах громадянина. Якщо ж  не сповіщено про час та місце розгляду справи і розглянуто справу за  відсутності особи – можна сміливо оскаржувати постанову у справі як незаконну.

  

Людмила Козак, керівник апарату суду