flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

"Новий" законопроєкт про незаконне збагачення

18 липня 2019, 09:09

ТЕКСТ «НОВОГО» ЗАКОНОПРОЄКТУ ПРЕЗИДЕНТА ПРО НЕЗАКОННЕ ЗБАГАЧЕННЯ 

     Президент України вніс до Верховної Ради і визначив як невідкладний проєкт Закону України № 10461 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів».

      Законопроектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України положеннями, що встановлюють кримінальну відповідальність за набуття «особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, активів, вартість яких більш ніж на 12 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи».

      Крім того, пропонується забезпечити створення інституту стягнення необґрунтованих активів.

У Цивільному кодексі України пропонується визначити окрему підставу для припинення права власності, визначити види активів, які можуть визнаватися необґрунтованими, та межу вартості таких активів (вартість, яка у 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

     Також уточнюється обов’язок доказування у справах такої категорії. Зокрема, визначається предмет доказування для позивача, що є гарантією захисту прав осіб, проти яких можуть бути подані відповідні позови. Положеннями законопроекту в частині запровадження процедури визнання активів необґрунтованими та їх стягнення пропонується закріпити класичний стандарт доказування – «перевага доказів» (preponderance of the evidence), який закріплює принцип рівності сторін.

      Звільнення осіб, активи яких визнано необґрунтованими, пропонується у Законах України «Про запобігання корупції», «Про державну службу», «Про місцеве самоврядування» та Кодексі законів про працю України.

     Розгляд таких справ пропонується віднести до юрисдикції Вищого антикорупційного суду.

     Право на звернення до суду з відповідним позовом пропонується надати Національному антикорупційному бюро України за погодженням із прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (крім справ, де відповідачем є посадові особи НАБУ та прокурори САП. У таких випадках право на звернення з відповідним позовом пропонується надати прокурорам Генеральної прокуратури України за дорученням Генпрокурора).

    Варто зазначити, цей проєкт дублює попередній законопроєкт Президента Зеленського про незаконне збагачення № 10358, який народні депутати відхилили.

     Нагадаємо, 27 лютого 2019 року Конституційний Суд України визнав неконституційноюстаттю 368-2 Кримінального кодексу України, що передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення. 

      Додамо, Зеленський просить скликати 18 липня 2019 року позачергове засідання. У порядок денний він пропонує внести три законопроєкти – щодо роботи Антикорупційного суду, відповідальності про незаконне збагачення та відтермінування штрафів для власників «євроблях». 

           

http://ukrainepravo.com/news/ukraine/oprylyudneno-tekst-novogo-zakonoproyektu-prezydenta-pro-nezakonne-zbagachennya/

Прес-служба суду