flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Уряд затвердив положення про центр допомоги постраждалим від домашнього насильства

16 вересня 2019, 08:57

УРЯД ЗАТВЕРДИВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ЦЕНТР ДОПОМОГИ ПОСТРАЖДАЛИМ ВІД ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА

       Кабінет Міністрів України затвердив типові положення про денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, та спеціалізовану службу первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

    Перше типове положення передбачає, що денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (далі - денний центр), є спеціалізованою службою підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (далі - постраждалі особи).

    Денний центр створюється для надання комплексної соціально-психологічної та первинної правової допомоги, а також соціальних послуг постраждалим особам, у тому числі у випадках, коли такі особи звернулися разом із дитиною, та для забезпечення їм (за потреби) можливості короткострокового або цілодобового перебування у спеціально обладнаному при денному центрі приміщенні, що забезпечене комунальними послугами і призначене для надання постраждалим особам, які звернулися до такого центру, послуг короткострокового або цілодобового перебування (далі – «кризова кімната»).

    Денний центр створюється місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - засновники) відповідно до законодавства та з урахуванням потреб територіальної громади, непропорційного впливу насильства на жінок і чоловіків та можливостей для проведення спеціальних тимчасових заходів, спрямованих на усунення юридичної чи фактичної нерівностей жінок і чоловіків щодо реалізації прав і свобод, установлених Конституцією і законами України.

    Денний центр може бути юридичною особою, яка має самостійний баланс, розрахункові рахунки, або структурним підрозділом іншого закладу (установи) соціального чи іншого спрямування (закладу соціального захисту, соціального обслуговування тощо).

 Денний центр як структурний підрозділ іншого закладу (установи) соціального чи іншого спрямування має спільний із закладом (установою) баланс, не є юридичною особою та безпосередньо підзвітний закладу (установі).

 Денний центр може бути створено шляхом реорганізації діючих закладів (установ), що надають соціальні послуги.

 Приміщення, в якому працює денний центр, повинне бути забезпечене комунальними послугами, відповідати санітарно-гігієнічним нормам, вимогам пожежної безпеки та умовам безпечного перебування в ньому.

 Денний центр є підконтрольним і підзвітним суб’єкту, який його створив/суб’єктам, які його створили.

    Діяльність денного центру припиняється за рішенням його засновника або в інших випадках, визначених законодавством.

 Денний центр надає соціальні послуги постраждалим особам на безоплатній основі в обсязі, визначеному державними стандартами надання соціальних послуг, що затверджені Мінсоцполітики.

     Денний центр надає такі соціальні послуги, як екстрене (кризове) втручання, консультування, інформування, надання притулку тощо.

 Зміст та обсяг соціальної послуги для кожної постраждалої особи визначається індивідуально залежно від її потреб і зазначається в договорі про надання соціальної послуги.

      У денному центрі за рішенням засновника з урахуванням потреб територіальної громади може бути створена «кризова кімната».

 Строк цілодобового перебування у «кризовій кімнаті» не може перевищувати десяти діб.

      Право на влаштування до «кризової кімнати» має: повнолітня постраждала особа за особистим зверненням; повнолітня постраждала особа, направлена структурним уповноваженим підрозділом відповідного органу; особа, яка не досягла повноліття, але перебуває (перебувала) у зареєстрованому шлюбі; дитина у разі її прийняття до «кризової кімнати» разом з матір’ю/батьком або особою, яка їх замінює.

     Перебування у «кризовій кімнаті» особи, яка вчинила насильство стосовно постраждалої особи, яка перебуває у зазначеній кімнаті, забороняється.

 На роботу до денного центру можуть бути прийняті фахівці у сфері права, психології та соціальної роботи, які пройшли спеціальну підготовку з питань запобігання та протидії насильству, на умовах трудового договору відповідно до законодавства про працю.

    Соціальні послуги постраждалим особам надаються у приміщенні денного центру.

 Фінансування денного центру проводиться за рахунок коштів засновника та інших джерел, не заборонених законодавством.

     Другим типовим положенням визначено, що спеціалізована служба первинного соціально-психологічного консультування, створюється для надання разових або періодичних консультацій особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, щодо заходів реагування на випадки домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, сприяння ефективному розв’язанню проблем самою постраждалою особою (за підтримки фахівців соціальних служб), направлення її у разі потреби до відповідних суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству, надання первинної психологічної підтримки та інформування щодо можливостей отримання послуг інших суб’єктів.

https://ukrainepravo.com/news/ukraine/uryad-zatverdyv-typove-polozhennya-pro-dennyy-tsentr-dopomogy-osobam-yaki-postrazhdaly-vid-domashnog/

Прес-служба суду