Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
В грудні 2019 року спливає термін повноважень присяжних, список яких було затверджено рішенням Мурованокуриловецької районної ради в 2016 році.
Список присяжних затверджується на три роки і переглядається в разі необхідності для заміни осіб, які вибули зі списку.
Для формування та затвердження списку присяжних на наступних три роки Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області звернулося з поданням до Мурованокуриловецької районної ради.
Згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів» присяжним є громадянин України, який у випадках, визначених процесуальним законом, та за його згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.
Присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду.
Не можуть бути присяжними громадяни:
1) визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
2) які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;
3) які мають незняту чи непогашену судимість;
4) народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;
5) особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
6) громадяни, які досягли шістдесяти п’яти років;
7) особи, які не володіють державною мовою.
Суд залучає присяжних до здійснення правосуддя у порядку черговості , добір осіб для запрошення до участі у здійсненні правосуддя як присяжних здійснюється за допомогою автоматизованої системи документообігу.
Для участі у здійсненні правосуддя суд надсилає присяжному письмове запрошення не пізніше ніж за сім днів до початку судового засідання.
Присяжний зобов’язаний вчасно з’явитися на запрошення суду для участі в судовому засіданні. Неприбуття в судове засідання без поважних причин вважається неповагою до суду.
Присяжним за час виконання ним обов’язків у суді виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу в порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України, відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла (при пред’явленні відповідних підтверджуючих документів: квитка,квитанції про оплату найманого житла,тощо), а також виплачуються добові.
Зазначені виплати здійснюються за рахунок коштів бюджетної програми на здійснення правосуддя територіальними управліннями Державної судової адміністрації України за рахунок коштів Державного бюджету України.
І ще , важливо: згідно підпункту «ґ» пункту 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» до суб'єктів декларування та відповідальності за корупційні правопорушення відносяться присяжні (під час виконання ними обов’язків у суді). Тобто, присяжні зобов’язані до 01 квітня подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
На присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків із здійснення правосуддя.
Тож, якщо особа відповідає вимогам, зазначеним в ст.. 65 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і має бажання долучитися до здійснення правосуддя, можна звернутися до Мурованокуриловецької районної ради із заявою про включення до списку присяжних на наступні три роки.
Людмила Козак, керівник апарату суду