flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Жертвам насильства платитимуть за шкоду-законопроєкт

16 березня 2020, 13:42

 

       3 березня 2020 року Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради проєкт Закону № 3149 «Про відшкодування шкоди потерпілим від насильницьких кримінальних правопорушень».

У пояснювальній записці зазначено, що наявність обвинувального вироку та рішення про задоволення цивільного позову ще не є гарантією того, що потерпіла особа отримає адекватну сатисфакцію, оскільки реальне стягнення збитків із засудженого, як правило, розтягується на роки і буває нерегулярним.

      Новим законопроєктом визначається коло осіб, які матимуть право на отримання відшкодування шкоди. Це: громадяни України; особи без громадянства, що постійно проживають на території України; громадяни держав, які є Договірними державами Європейської конвенції про компенсацію збитків жертвам насильницьких злочинів 1983 року і громадяни держав — членів Ради Європи, які мають посвідку на постійне проживання в Україні.

Потерпілий має право на відшкодування шкоди у зв’язку з:

        1) втратою заробітку (доходу) внаслідок заподіяння насильницьким кримінальним правопорушенням шкоди його здоров’ю;

        2) понесенням витрат на медичні послуги, придбання лікарських засобів та інших допоміжних засобів.

  1. Близькі родичі або члени сім’ї потерпілого у разі смерті потерпілого мають право на відшкодування шкоди у зв’язку з понесенням ними витрат на його лікування та/або поховання.
  2. У разі якщо внаслідок вчинення насильницького кримінального правопорушення потерпілий перебуває у лікарні у важкому стані, відшкодування шкоди здійснюється невідкладно. У такому випадку потерпілий та/або його близькі родичі та члени сім’ї або у разі їх відсутності визначений головним лікарем представник медичного закладу мають право звернутися із заявою про відшкодування шкоди до органу, на який покладається відшкодування шкоди.

        До такої заяви додається лише витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо вчиненого насильницького кримінального правопорушення та виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого. У таких випадках розмір відшкодування шкоди визначається в розмірі витрат на медичну допомогу, але не повинен перевищувати максимуму, встановленого Кабінетом Міністрів України.

  1. За наявності підстав вважати, що особа померла внаслідок самогубства з огляду на обставини події, питання про відшкодування шкоди вирішується після встановлення причин смерті.
  2. Отримання заявником передбаченого відповідно до цього Закону відшкодування шкоди не позбавляє його права звернутися до суду з позовом щодо відшкодування тієї частини, яка не охоплюється сумою відшкодування, в тому числі з позовом про відшкодування моральної шкоди.

      Мінімальний розмір відшкодування шкоди не може бути менше 40% від встановленого на 1 січня відповідного року прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розрахунку на одну особу на день звернення. У разі коли розмір заявленої (підтвердженої) до виплати суми виявиться меншим мінімального розміру відшкодування шкоди, така виплата не проводиться.

      У випадку, якщо потерпілий не може надати підтвердження фактично завданої шкоди, йому виплачується 30% від мінімального розміру встановленої виплати.

      Відшкодування шкоди, завданої насильницькими кримінальними правопорушеннями, здійснюють регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

       Порядок здійснення відшкодування шкоди, визначення розміру шкоди, що підлягає відшкодуванню, її виплати та повернення до Державного бюджету України грошових коштів у випадках, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

https://ukrainepravo.com/news/ukraine/zhertvam-nasylstva-vidshkodovuvatymut-shkodu-zakonoproyekt/