flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Чи можна визнати чоловіка та жінку сім'єю, якщо вони не проживають разом: позиція ВС

22 вересня 2020, 16:32

    Винятки, за якими подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно, стосуються лише офіційно зареєстрованих шлюбів.

     Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 10 вересня 2020 року у справі № 369/3338/17.

Обставини справи

Позивач звернулася до суду до відповідача з позовом, вимоги якого уточнила під час розгляду справи та просила: встановити факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу чоловіка - відповідача та жінки - позивача з лютого 2008 року по 6 жовтня 2016 року; визнати за нею право власності на Ѕ частину квартири; стягнути з відповідача грошові кошти, витрачені на придбання спільно нажитого майна.

Позов мотивовано тим, що з 2007 року позивач проживала з відповідачем однією сім'єю без реєстрації шлюбу, з цього часу вели спільне господарство, підтримували шлюбно-сімейні відносини. Вони взяли кредит, який виплачували разом. Відповідач під час оформлення анкетних даних щодо працевлаштування зазначав позивача як дружину.

     Позиція Верховного Суду

ВС погодився з рішеннями попередніх судів, відмовивши позивачу у задоволенні позовних вимог.

       Судами установлено, що у період, коли сторони не перебували у зареєстрованих шлюбах, зокрема відповідач згідно із довідкою Головного центру обробки інформації Державної прикордонної служби, у зазначений позивачкою період спільного проживання сторін без реєстрації шлюбу, до 24 квітня 2016 року не перебував на території України, а отже позивачем не надано об'єктивних доказів, які б давали підстави для висновку про проживання сторін як подружжя без реєстрації шлюбу у період з 24 квітня по 6 жовтня 2016 року.

       Доводи касаційної скарги позивача, що у вказаний період відсутності відповідача ними підтримувались усталені сімейні відносини є необґрунтованими, оскільки встановлені частиною другою статті 3 СК винятки, за якими подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно, стосуються лише офіційно зареєстрованих шлюбів.

      Суди попередніх інстанцій правильно виходили з того, що за відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог про встановлення факту спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, відсутні і підстави, передбачені 74 СК вважати нерухоме майно (спірну квартиру) таким, що належить на праві спільної сумісної власності сторонам, як жінці та чоловікові, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою.